Filmukai vaikams – ne tik pramoga!

Filmukai vaikams yra vieni iš pirmųjų dalykų, ką vaikai pamato televizoriaus ekrane. Vaikai pradeda susidomėti televizoriumi būdami 4 mėnesių amžiaus. Būtent šiuo metu jie susidomi ryškiomis spalvomis ir animacinių veikėjų judesiais. Kai kurie kūdikiai, žiūrėdami filmukus vaikams gali išlaikyti dėmesį net iki pusvalandžio. Tai gali duoti taip reikalingo atokvėpio mamoms pailsėti, atlikti skambutį, kuriam vis nėra laiko ar tiesiog ramiai atsigerti arbatos. Filmukai yra naudingi įvairaus amžiaus vaikams ir net suaugusiems. Kūdikiai pradeda suprasti spalvas, veikėjų skirtumus, vystosi supratimas apie tai, kas yra šeima, kaip žmonės bendrauja, skirtingas kultūras, šventes ir daugybę kitų gyvenimo aspektų.


animacijos kūrybinės dirbtuvės

Žodynas

Kai mažyliai žiūrėti filmukus vaikams jie po truputį pradeda apdoroti žodžių prasmę ir svarbą. Apsikeitimai žodžiais tarp filmuko veikėjų, vaiko, jo šeimos padeda išmokti daiktų pavadinimus, atskirti skirtingus žmones ir jų ryšį su vaiko šeima. Taip pat vaikai gali pamatyti skirtumus kaip žmonės gyvena skirtingose kultūrose ar skirtingose aplinkose, tokiose kaip miškas ar jūra. Žiūrint filmukus vaikai net gi sugeba išmokti lengvus kitų kalbų žodžius. Vaikas žiūrėdamas nesudėtingą filmuką ispanų kalba gali nesunkiai įsisavinti kelis žodžius, tokius kaip „taip“ ar „ne“.


Veikėjai

Vaikams taip pat naudinga matyti kaip animaciniai veikėjai bendrauja su kitais veikėjais. Filmukai vaikams - tai puiki proga susipažinti su pasakomis, jų vertybėmis, animuotais gyvūnais, kaip jie elgiasi, ką valgo, ką mėgsta. Veikėjai ir jų istorijos puikiai geba perteikti įvairias emocijas kaip džiaugsmas, liūdesys, pyktis, kvailumas, meilė ir kitas. Iš veikėjų vaikai gali pasimokyti kaip spręsti problemas, iškilusias bendraujant su savo draugais ar artimaisiais.


Kognityviniai įgūdžiai

Viena svarbesnių filmukų vaikams naudų yra kognityvinių įgūdžių lavinimas. Ypatingai dėmesio išlaikymo. Žiūrėdami filmukus vaikai geba lavinti dėmesio išlaikymo laiką, gerina ilgalaikę atmintį. Pradeda suprasti samprotavimo, argumentavimo svarbą, taip gerindami ir logikos sugebėjimus.


Kūrybiškumas

Filmukai vaikams skatina vaizduotės ir kūrybiškumo vystymąsi. Filmukai padeda kurti naujas idėjas, naujas istorijas, domėtis menais. Filmukai vaikams savo turiniu kartais yra nenuspėjami ir neatitinkantys suaugusiųjų susikurtų ar mokslinių taisyklių. Todėl sukuria naujus kelius nematytoms galimybėms bei atveria protą naujoms idėjoms. Dėl šios priežasties filmukus kartais rekomenduojama žiūrėti ir suaugusiems, kuriems reikia pasisemti naujų idėjų ir platesnio požiūrio į kūrybiškumą.


animacijos kūrybinės dirbtuvės

Juokas ir streso mažinimas

Dažniausiai filmukai vaikams yra juokingi visiems. Tai gali būti vienas pirmųjų kartų kai išgirsite savo vaiką labai garsiai juokiantis iš veikėjų, kurie kartais daro kvailas išdaigas. Juokas visuomet buvo geras ginklas prieš stresą. Juokiantis gerėja imuninė sistema bei išskiriami endorfinai kurie skatina teigiamas emocijas.


Edukacija

Apibendrinant prieš tai išsakytas naudas, filmukai yra tiesiog puiki edukacinė priemonė supažindinanti vaiką su įvairiausiais gyvenimo aspektais. Tiek gerinant kognityvinius gebėjimus, tiek pažįstant kitas kultūras, tiek geriau suprantant savo rolę visuomenėje bei santykį su aplinka. Filmukai gali išmokyti atlaidumo, draugystės, gerumo, nuoširdumo ir, svarbiausia, empatijos jausmo. Tinkami filmukai vaikams gali ne tik išmokyti gyvenimiškų dalykų, tačiau ir suformuoti tinkamas vertybes.


Neigiamas poveikis

Yra daugybė filmukų, kurie daro teigiamą įtaką vaikų vystymuisi, tačiau taip pat yra tokių, kurie gali turėti ir neigiamą poveikį. Tarp filmukų vaikams yra ir tokių, kurie skatina smurtą. Pažiūrėję tokių filmukų vaikai gali būti labiau linkę į smurtą ir realiame gyvenime. Kai kurie vaikai gali patikėti, kad niekas niekada nepatiria kančios ar skausmo, nes veikėjai filmukuose nuolat pabėga be menkiausių žymių po patirto smurto. Kai kuriuose filmukuose veikėjai išreiškia nepagarbą autoritetams ir vyresniems žmonėms, to išmokę vaikai gali pradėti tai daryti ir namuose. Tokiuose filmukuose taip pat galime aptikti netinkamos kalbos, kartais vaikai pradeda žiūrėti filmukus skirtus ne vaikams.


Dėl šių priežasčių itin svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokius filmukus žiūri vaikai. Patartina naudoti tėvų filtrus ar patikimas programėles bei kanalus, kuriuose filmukai jau atrinkti ir jų turinys saugus vaikams. Saikingas ir pozityvių filmukų vaikams žiūrėjimas gali atnešti labai daug naudos: sudominti, išmokyti ir išlaikyti vaikų dėmesį iš ties svarbiomis temomis.